قوانین استارت آپ ها

در دنیای امروزه تمامی کسب و کارها دارای قوانینی هستند که مستلزم به رعایت آن هستند. قوانینی که رعایت آن برای هر نوع کسب و کاری مفید و کارساز می‌باشد.

استارت آپ هم از این قاعده استثنا نیست. البته برای استارت آپ هنوز قوانین آنچنانی به تصویب نرسیده است و دولت دست مدیران و کارفرمایان استارت آپ را در این زمینه باز نگه داشته است.

از جهتی اینکه قوانین خاصی وجود ندارد که استارت آپ ها را درگیر خود کند، شاید به نفع خیلی از صاحبان کسب وکار باشد. اما زمانی که مشکلات و درگیری ها به وجود آید، همین نبود قوانین ضررات زیادی به استارت آپ وارد می کند.

اما ما در ادامه می خواهیم نکاتی را جهت رعایت قوانین حقوقی به عرض شما برسانیم.

قوانین استارتاپ ها

قوانین حقوقی استارت آپ

در ابتدا از کمک های مشاوره راه اندازی استارت آپ بهره مند شوید تا قوانین حقوقی را به صورت حضوری و بهتر برای شما شرح دهند.

من در این مقاله سعی دارم یک سری قوانین حقوقی که اهمیت آن را زیاد می بینم با شما در میان بگذارم.

اگر قصد راه اندازی استارت آپ خود را دارید اولین نکته ای که رعایت آن الزامیست این است که از همان ابتدا مراقب ایده ی خود باشید. ایده خود را آشکار نکنید. سعی کنید از همان ابتدا ایده خود را ثبت قانونی کنید تا کسی ادعای مالکیت آن را نداشته باشد. چون اگر کسی ایده ی شما را بدزدد و به نام خود ثبت کند، اثبات این دروغ دیگر خیلی دردسرساز و شاید هم غیر ممکن شود.

پس از همان ابتدا سعی کنید ایده را فاش نکنید و یا به سرعت آن را ثبت قانونی کنید.

با تمامی افرادی که برای راه اندازی استارت آپ خود همکاری می کنید، قراردادی بین خود منعقد کنید و تمامی حقوق را ما بین خود کاملا شفاف‌سازی کنید.

به نظر من با همان افرادی هم که به عنوان مشاوره راه اندازی استارت آپ ارتباط برقرار می کنید، یک قرارداد محرمانگی برای کسب اطمینان هر چه بیشتر بین خود ببندید.

در ثبت شرکت و سازمان خود عجله نکنید. از همان ابتدای شروع راه اندازی استارت آپ در ثبت شرکت خود عجله نکنید. نمی‌خواهد که از همان اول خود را درگیر مراحل پیچیده ثبت شرکت و پرداخت مالیات و کنید. این کار را به زمانی دیگر موکول کنید.

اینکه چه زمانی؟ به ثبت شرکت بپردازید  را می توانید از کمک های مشاوره راه اندازی استارت آپ استفاده کنید و از مشاوره ی آن‌ها برای تعیین زمان استفاده کنید. صبرکنید نیروهای انسانی و دایره‌ی همکاری شما گسترش یابد وبه قول معروف شرکت جانی بگیرد، سپس اقدام به ثبت شرکت کنید.

مشاور راه اندازی استارت آپ یا خود به عنوان سرمایه گذار است یا پلی برای ارتباط بین شما و سرمایه گذاران است. این قرارداد محرمانگی را هم با سرمایه گذاران و هم مشاوران راه اندازی استارت آپ ببندید.

گرچه قوانین چندانی در حوزه‌ی استارت آپ ها و کسب و کارهای نوپا تصویب نشده است اما همین اندک قوانین استارت آپی نیز مستلزم رعایت توسط مدیران استارت آپ ها می باشد.

اگر در مواردی از جمله آنچه که در بالا شرح دادیم قوانین را رعایت نکنید شاید نتوانید به حق خود برسید و فعالیت استارتاپی شما متوقف شود.

ما در این قسمت سعی کردیم قوانین اصلی و مهم در استارتاپ را بیان کنیم. در مقالات بعدی به جزییات بیشتر در این زمینه می پردازیم.

فرحناز شیخان

مهندس کامپیوتر-نرم افزار

More Posts