نگاهی به استارت آپ

استارتاپ یا استارت آپ موضوعی است که در چند سال گذشته مورد توجه عموم مردم جهان قرار گرفته است. من در این مقاله قصد دارم به بیان  تاریخچه ای از پیدایش و شروع استارتاپ بپردازم.

اما قبل از آن می خواهم بیشتر شما را با معنا و مفهوم استارتاپ آشنا کنم.

بعید می دانم که دیگر کسی این واژه را نشنیده باشد. ولی تصمیم دارم تعریفی از اینکه استارتاپ چیست و به چه معناست را به شما ارائه دهم تا اگر بار اولی است که این واژه را شنیده اید و یا فقط اسم آن به گوشتان خورده و الان به دنبال فهمیدن آن هستید، درک بهتری داشته باشید😊

استارتاپ چیست؟

استارت آپ از یک ایده شروع می شود. یعنی فردی یا افرادی ایده ای را در سر می پرورانند که اجرا و پیاده سازی آن خدمت نوینی را به مردم جامعه ارائه می دهد.

داشتن ایده و پی بردن از میزان اهمیت آن در جامعه، افراد را به راه اندازی استارتاپ سوق می دهد.

پس از استفاده از راهنمایی های مشاوره راه اندازی استارت‌ آپ، کار خود را در کنار تیمی حرفه ای شروع می کنند.

تمامی افراد تیم پا به پای هم تلاش می کنند و تمامی نیرو و توان خود را در این راه می گذارند که این ایده را به محصولی برای ارائه به جامعه تبدیل کنند.

افراد تیم در تمامی روزها کنار هم می مانند. چه در سختی که تیم را رها نمی کنند و چه در پیروزی که طعم شیرین آن را با هم می چشند. پس داشتن تیم حرفه ای خود دلیل مهم برای عدم شکست در استارت آپ است.

مشاوره راه اندازی استارت آپ، به عنوان ابزاریست که شما را در کنار تیم حرفه ای قرار دهد.

خب تا الان فکر کنم معنا و مفهوم استارت آپ را درک کرده باشید. حالا می خواهیم به سراغ این موضوع رویم که اصلا استارت آپ از چه زمانی شروع شد و اینگونه در دنیا فراگیر شد؟

تاریخچه استارت آپ

در مورد تاریخچه استارت آپ نظرات گوناگونی وجود دارد. عده ای پیشینه ی آن را به چند دهه پیش می دانند. و عده‌ای قدمت آن را به چندهزار سال قبل می دانند.

محققانی که نگاهی دوراندیش دارند بر این باورند که  مفهوم استارت آپ و کارآفرینی در زمان گذشته نیز بوده است. فقط بر اساس شرایط زمانه درک آن برای انسان ها متفاوت بوده است. یعنی معنا و مفهومی که الان استارت آپ در بین مردم جامعه دارد با معنا و مفهومی که در بین انسان های گذشته داشته است تفاوت دارد. فقط تعریفی متفاوت از آن را در زمان های مختلف می توان یافت.

می دانید خودم هم بر این باور هستم. معنا و مفهوم استارت آپ را در گذشته های دیرین نیز می توان پیدا کرد. در زندگی گذشتگان ما هم ایده هایی بوده است که اجرا و پیاده سازی آن کمک شایانی را به مردم زمان خود کرده است.

مثلا همین پیدایش سکه را در نظر بگیرید. قبل از پیدایش سکه، مردم برای انجام معاملات خود به معاوضه کالا با کالا می پرداختند. بعد از تمامی مشکلاتی که این کار به همراه داشت، سرانجام زمینه پیدایش و ضرب سکه برای انجام معاملات به وجود آمد.

پس از ایجاد و اختراع سکه زندگی اقتصادی مردم رونق چشمگیری گرفت. خب الان ما با کمی تفکر، می توانیم استارت آپ را از دل آن زمان بیرون بکشیم.

تفاوت هایی از جمله: نوع تکنولوژی‌‌های موجود، نیاز و سلیقه ی مردم سبب شده است که استارت آپ را در هر دوره ای از زمان متفاوت ببینیم.

عده ای از محققین هم بر این باورند که تنها چند دهه است که استارت آپ مطرح شده است و کسب و کارهای نوینی در سایه ی استارت‌آپ به وجو آمده است.

راه اندازی استارتاپ

بحث استارت آپ در ایران از اوایل دهه نود شناخته شد. زمانی که رویدادهای چون استارتاپ ویکند برگزار شد و شتابدهنده ها در کنار دانشگاه ها، فعالیت خود را شروع کردند.

ایده‌ای که این روزها افراد از آن برای شروع کسب و کاری جدید استفاده می کنند لازم نیست آنقدرها هم عجیب و غریب باشد. شما استارتاپ‌هایی را در ایران می بینید که کاملا نمونه خارجی آن موجود است. ولی خب این محصول در خارج از کشور در دسترس است. مردم ما هم به آن نیاز دارند. پس ایده ی راه اندازی آن از نمونه خارجی شروع شد و مطابق با نیاز جامعه‌ی خود آن را پیاده سازی کردند.

گاهی هم مشابه با استارتاپ های داخلی است اما یک ویژگی این وسط است که آن استارت آپ را متمایز و بهتر جلوه می دهد.

دنیای استارتاپ پر از مفاهیم و مطالب گوناگونی است که نمی شود در یک مقاله بیان کرد.

در ادامه می خواهیم درباره ی معادل فارسی استارت‌آپ صحبت کنیم.

بحث و گفتگو در مورد دنیای عظیم استارت آپ را به مرور در مقالات بعدی بیان می کنیم.

معادل فارسی استارت‌آپ

همانطور که می دانید واژه ی استارتاپ یک واژه ی بیگانه است. در چند دهه ی گذشته فرهنگستان زبان و ادب فارسی، تلاش فراوانی برای معادلسازی بسیاری از کلمات بیگانه انجام داده است.

بعضی از معادلسازی های انجام شده توسط این سازمان بسیار جای بحث دارد. ولی هدف ما در اینجا صرفا روی واژه ی استارت آپ است.

برای من نوعی، در بعضی موارد قبول کردن این واژه ها اصلا امکان پذیر نیست و درک معنایی خاصی از این واژگان ندارم.

از جمله معادلاتی که در زبان فارسی تصویب شده است و برای من اصلا قابل درک نیست، واژه‌ی کش لقمه به جای پیتزا است.

فرض کنید برای خرید پیتزا به پیتزا فروشی مراجعه کنید و بگویید من 3 دست کش لقمه می خواهم😂😂

و یا الان به همین پیتزا فروشی بگوییم: کش لقمه فروشی😂 این لحظه دقیقا آنجایی است که آدم نمیداند بخند یا مات و مبهوت به این جایگزینی بنگرد😥

معادل قارسی واژه ی استارتاپ هم از جمله واژگانی است که برای من اصلا قابل قبول نیست.

می دانید معادل فارسی این کلمه چیست؟

فرهنگستان زبان و ادب فارسی پس از مدتی طولانی تحقیق و بررسی و گفتگو سرانجام تصمیم خود را گرفتند که کلمه ی “کارآغازیان” را معادل استارت آپ قرار دهند🤔

من نمیدانم که این معادلات را بر چه اساس و استانداردی انتخاب می کنند. 🤔

البته این بحث کاملا سلیقه ای است و هر کس در این مورد نظر خود را دارد.

استارتاپ ازآن واژه هایی است که شهرت جهانی دارد و معادلسازی آن کار آسانی نیست. انتخاب واژه ای برای معادلسازی استارت اپ کاری سخت و پیجیده است.

انتخاب معادل آن باید کاملا هوشمند و با حساسیت بالا باشد.

استارت اپ کلمه ای نیست که فقط به صورت جداگانه مطرح شود. باید قرار گرفتن آن را در سایر عبارات نیز بررسی کرد و دید که آیا ترکیب آن با این عبارات مفهوم قشنگی را حاصل می کند؟!

مثلا در مورد عبارت مشاوره راه اندازی استارت آپ بخواهیم معادل آن یعنی مشاوره راه اندازی کارآغازیان را به کار ببریم.

خب به نظر من واقعا جالب نیست🤔.

خیلی عبارت‌های دیگری است که ترکیب خوبی دارد.

راه اندازی کارآغازیان، راه اندازی کارآغازیان در ایران، مشاوره و راه اندازی کارآغازیان و …

راه‌اندازی استارتاپ درایران

خیلی از ما به همان استارت آپ بیشتر عادت داریم و جایگزینی آن را با کلمه دیگر نمی پسندیم.

مثلا در حال صحبت کردن هستیم و بخواهیم در رابطه با مشاوره راه اندازی استارت آپ حرفی بزنیم. بگوییم قبل از راه اندازی و پیاده سازی کارآغازیان به مشاوره راه اندازی کارآغازیان نیاز داریم.

معادلسازی دیگری که نظرما به آن بیشتر نزدیک است، کسب وکارهای نوپا می باشد. عده ای هم گویند معادلسازی دیگری که توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی انجام شده است، همین کسب وکارهای نوپا هستند.

خب ازجهاتی به نظرم این واژه بهتر است. مثلا به طرز به کارگیری این معادلسازی در عبارات دقت کنید:

به جای مشاوره راه اندازی استارت اپ-> مشاوره راه اندازی کسب و کار نوپا

راه اندازی استارتاپ-> راه اندازی کسب و کار نوپا

خب این عبارات خیلی بهتر از مشاوره راه اندازی کارآغازیان و راه اندازی کارآغازیان است.

من در رابطه با این معادلسازی بسیار فکر کردم که چه واژه‌ای را می توان به جای استارتاپ مطرح کرد.

باز هم می گویم در این زمینه هر کسی بر اساس نظر و سلایق خود واژه ای را برای جایگزینی انتخاب و دلایل منطقی ای برایش می‌آورند😉

از دید من، واژه‌ی “کارنو” می‌تواند کلمه ای مناسب برای این جایگزینی باشد. من قرارگرفتن آن را در کنار سایر کلمات بررسی کردم. بنظرم هم از نظر ظاهر و هم درک معنایی، بیشتر به استارت‌آپ نزدیک است.

در این مقاله بیشتر می‌خواستیم در مورد استارت آپ و پیشینه‌ی آن بدانیم. شاید بتوان گفت اینکه چه اسمی را برای استارت آپ انتخاب کنیم، شاید چندان هم مهم نباشد. مهم درک صحیح و درست از استارت آپ است که با تفکری درست پا به این عرصه بگذارید و کسب و کار جدید خود را راه اندازی کنید.

مشاوره راه‌ اندازی استارت‌ آپ، مهم‌ترین مرحله از راه اندازی استارتاپ محسوب می شود. شما با همان مشاوره راه اندازی استارت آپ به درکی درستی از استارت آپ خواهید رسید.

فرحناز شیخان

مهندس کامپیوتر-نرم افزار

More Posts