راه‌اندازی استارتاپ در ایران

قبل از اینکه به بیان تمامی مراحل برای راه‌اندازی استارتاپ‌ها در ایران بپردازیم، ابتدا به تحلیل و بررسی خود این رویداد می‌پردازیم. می‌خواهیم ببینیم اصلا استارتاپ‌ چیست؟ و چقدر این رویداد برای پیاده‌سازی ایده‌ها، نیاز است.

راه‌اندازی استارتاپ در ایران

استارتاپ‌ چیست؟

شاید شما ایده‌ای در سر می‌پرورانید و به دنبال راه‌اندازی استارتاپ‌‌تان در ایران هستید. ما در ابتدا می‌خواهیم شما را بیشتر با مفهوم استارتاپ‌ و استارتاپ‌های ایرانی آشنا سازیم. استارتاپ‌ را شاید بتوان نوعی از کسب و کار بدانیم که با یک ایده شروع می‌شود. ایده‌ای که نیاز اصلی جامعه باشد و بازار نیازمندی آن بالا باشد. شخصی که ایده را در سر می‌پروراند، تمایلی ندارد که به عنوان کارمند برای کسی کار کند. او می‌خواهد خودش به عنوان رییس و صاحب اصلی کسب و کار فعالیت کند. استارتاپ‌ را با نام کسب و کار نوپا نیز معرفی می‌کنند.

آینده‌ی استارتاپ اصلا معلوم نیست. شاید موفقیت و یا شاید شکست را به همراه داشته باشد. استارت آپ‌ آدم خود را می‌طلبد. شخصیتی که در صورت موفقیت از پا ننشیند و باز هم برای بقا و گرفتن سهم بیشتری از بازار تلاش کند. در صورت شکست هم باز هم ازپا ننشیند. بار دیگر همه چیز را از نو شروع کند، از اشتباهات خود درس گرفته باشد و بار دیگر آن‌ها را تکرارنکند. کسی که تصمیم به تحقق ایده‌ی خود می‌گیرد باید بداند که این مسیری است که قرار است صفر تا صد آن را خودش طی کند. صبور باشد .شاید چند سال طول بکشد که به سود اصلی خود برسد. باید صبر پیشه کند و برای رسیدن به موفقیت هر روز بیشتر از دیروز تلاش کند. این روزها راه‌اندازی و سرمایه گذاری بر روی استارتاپ‌های ایرانی رونق چشمگیری گرفته است. در سال چندین رویدادهای استارتاپی در کشور برگزار می‌شود که در آن گروه‌ها ایده‌های استارتاپی خود را معرفی می‌کنند. آنها تمامی تلاش خود را می‌کنند هم علاوه بر کسب مقام نظر سرمایه گذاران و مربیان را به خود جلب کنند تا گام مهمی را در تحقق ایده‌ی خود بردارند.

اریس ریک در رابطه با استارتاپ‌ می‌گوید:

استارتاپ‌ یک نهاد انسانی است که برای ارائه یک محصول یا خدمت جدید در شرایطی که ابهام بالایی وجود دارد به وجود آمده است.

نیازمندی های قبل از راه اندازی استارتاپ

مطالعه کنید

برایراه‌اندازی استارتاپ‌‌تان مطالعات و بررسی های خود را افزایش دهید. ببینید که خدمات و یا محصولی را که می خواهید به مردم ارائه دهید، قبلا نمونه‌ی مشابه ی دربازار نداشته باشد. نیازهای مشتریان را درک کنید. بسیار تحقیق و بررسی نمایید. از مشاوران حرفه ای و کاربلد در این زمینه کمک بگیرید تا بتوانید آنچه را که می‌خواهید بدست آورید. راه‌اندازی استارتاپ‌‌ در ایران کار ساده‌ای نیست. باید از تمامی نیاز مردم، آنچه که در ذهنشان عبور می‌کند، به تمامی اینها آگاهی داشته باشید. در دل مردم زندگی کنید. نظراتشان را بپرسید. ببیند اصلا نیازی از ایده‌ی شما در جامعه حس می‌شود یا خیر.

مشاوره بگیرید

در این راه حتما از مشاوران باتجربه و حرفه ای استفاده کنید. مشاوره راه اندازی استارت آپ قدم مهمی است که قبل از اجرای استارت اپ باید بردارید. شما هنوز در ابتدای راهید. باید خطرهای احتمالی را بسنجید. از کسانی که این راه ها را دیده اند پرس و جو کنید. درست است که ایده و کسب و کار شماست ولی برای بال و پر دادن به تنهایی نمی توانید آن را عملی کنید. از مشاوران کسب و کار کمک بگیرید و دانشی که برای کسب و کارتان لازم است را تامین کنید.

نیازهای مالی را در ابتدا برآورد کنید

تا قبل از راه اندازی کسب و کارتان تمامی محاسبات لازم را انجام دهید. ببینید حداقل برای رساندن آن به پله های اولیه چقدر هزینه لازم دارید. اینکه به وجود مشاوره راه اندازی استارت آپ تاکید می کنیم ، یکی از دلایلش همین است که در ابتدا نیاز مالی را بسنجید.

اگر دانش حسابداری کافی ندارید، حسابدار استخدام کنید و یا شتابدهنده‌ای را بیابید که این نیاز را در اختیارتان قرار دهد. از او بخواهید با توجه به تمامی مسائلی که دارید، هزینه ها را حساب کند. تمامی این نکات را رعایت کنید و سپس استارت شروع استارت آپ را بزنید.

شتابدهنده های استارتاپی را پیدا کنید

شتابدهنده برای ایده تان پیدا کنید. شتابدهنده ها شرکت هایی هستند که هدف آن‌ها متصل کردن شما به سرمایه گذاران می‌باشد. و با استخدام مشاوران و مربیان حرفه ای، به مشاوره راه اندازی استارت آپ شما می پردازد. آن‌ها قدم به قدم در هر شرایطی در کنارتان هستند. با شما طعم شیرین موفقیت را می چشند. از شکست هایی که بدست آمده ناراحت می‌شوند. نا امید نمی‌شوند بار دیگر تلاش می کنند و از اشتباهات درس می‌گیرند. شتابدهنده‌ها و سرمایه‌گذاران زیادی در ایران وجود دارند که به دنبال جذب ایده‌های نوین و کارامد هستند. پس اگر به دنبال راه‌اندازی استارتاپ در ایران هستید، شتابدهنده‌های کاربلد و باتجربه را پیدا کنید.

سلامت حقوقی داشته باشید

وجود قراداد در رعایت حقوق استارتاپ شما بسیار حائز اهمیت هست. در این قرارداد وظایف و حقوق تمامی کارکنان و همکاران شما دراستارت اپ مشخص می‌شود که اگر خدای نکرده مشکلی پیش آمد، همین قرارداد بین شما حکمیت کند.

راه‌اندازی استارتاپ درایران

چگونه استارتاپ خود را راه‌اندازی کنیم؟

برای راه‌اندازی استارت اپ‌ نیازی نیست خیلی حساس باشید. پیدا کردن ایده را آنقدر برای خود بزرگ نکنید. فقط بیشتر مشاهده کنید. مشاهده کنید مردم چه نیاز دارند. چه چیزی هست که جای خالیش در کشور و حتی دنیا، خالیست. همین را پیدا کنید و در صدد رفع این نیاز برآیید. از نظرات مشاوره راه اندازی استارت آپ استفاده کنید.

پس از بررسی تمامی جنبه‌های ایده‌تان حالا به دنبال پیدا کردن شتابدهنده‌ای باشید که از توانایی و قدرت بالایی جهت رساندن شما به هدف برخوردار باشد. شتابدهنده ای که علاوه بر اینکه به عنوان مشاوره راه اندازی استارت آپ شما باشد، پلی برای ارتباط بین شما و سرمایه گذاران باشند.

پس از پیمودن تمامی این مراحل و پیدا کردن راه حل مناسب کم کم باید از دایره‌ی راحتی خود بیرون بیایید. بسیاری از افراد وقتی به مرحله پیاده‌سازی می‌رسند، گاهی با اضطراب و ترسی روبرو می‌شوند و راه‌اندازی آن را عقب می‌اندازند.

ابتدا نمونه‌ی اولیه‌ای از استارتاپتان را بسازید و در اختیار جامعه‌ی کوچکی از مردم قرار دهید. بازخورد آن‌ها را بررسی و ارزیابی کنید. از تحقیقات خود جهت بهبود محصول نهایی استفاده کنید. وقتی از دایره راحتی خود بیرون بیایید، دانش و علمتان نسبت به آنچه که پیش روست، بیشتر می‌شود و لحظه به لحظه به موفقیت نزدیک‌تر می‌شوید.

پس از تمامی این گام‌ها و بهره مندی از برنامه های یک مشاوره راه اندازی استارت آپ، شما استارت اپ‌ خود را راه‌اندازی کرده‌اید، ولی هنوز کار تمام نشده است. تازه کار اصلیتان شروع شده است. باید آن را بیشتر در جامعه نشان دهید. هر روز به فکر ارتقا و حفظ جایگاه خود در میان رقبا باشید. به آپدیت و اضافه کردن ویژگی‌های جدید به محصولاتان فکر کنید. هیچگاه از تلاش خود دست نکشید حتی اگر موفق شدید. موفقیت‌های بیشتری را بطلبید.

نکست‌جابز، به عنوان یک استودیو شتابدهی کسب و کارها، تمامی تلاش خود را انجام ‌می‌دهد، تا تمامی کمک‌های مالی و فنی لازم را دراختیار استارتاپ‌ها قرار دهد. در واقع ما نقطه‌ی اتصال استارتاپ‌ها به سرمایه‌گذار به همراه آموزش‌های لازم هستیم.

جهت ارتباط با ما مشاورین ما، همین حالا تماس بگیرید.

راه‌های ارتباط با نکست جابز

فرحناز شیخان

مهندس کامپیوتر-نرم افزار

More Posts